Poštovani poljoprivrednici,
svjedoci smo sve izraženijih klimatskih promjena koje imaju niz negativnih učinaka, među kojima i negativan učinak na poljoprivrednu proizvodnju. Očekuje se da će promjene u količinama oborina i rastući trendovi zatopljenja u većini poljoprivrednih regija Hrvatske do 2050. godine rezultirati duljim i intenzivnijim sušnim ili kišnim razdobljima, što će se odraziti na proizvodnju glavnih poljoprivrednih proizvoda. Ovisno o intenzitetu i dužini trajanja suše urodi raznih kultura mogu se smanjiti od 20 do 92% što rezultira elementarnu nepogodu.
U borbi protiv klimatskih promjena i suša navodnjavanje može znatno doprinijeti poboljšanju kakvoće i produktivnosti poljoprivredne proizvodnje, ali i boljoj učinkovitosti iskorištenja vode uz smanjenje pritisaka i negativnih utjecaja na okoliš.
Navodnjavanje je melioracijska mjera kojom se putem instaliranih sustava dovoda i aplikacije vode održava vlažnost tla na razini kojom će se omogućiti optimalan rast i razvoj usjeva odnosno ostvariti zadovoljavajući prinos. Kolika je važnost te mjere danas govori činjenica da je 40 % hrane u svijetu proizvedeno na navodnjavanom zemljištu.
U Hrvatskoj postoji izražena potreba za primjenom navodnjavanja u poljoprivredi, ne samo zato da bi se ostvario osnovni učinak te mjere, a to je osiguravanje dovoljne količine vode za usjev, već i zato da se promijeni struktura proizvodnje i ostvare bolji ekonomski učinci.
Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama u Republici Hrvatskoj (NAPNAV) izrađen je 2005. godine s osnovnom zadaćom da definira stratešku ulogu i važnost primjene navodnjavanja u podizanju razine uspješnosti poljoprivrede i drugih povezanih sektora u Hrvatskoj. 2021. godine izrađena je Novelacija dokumenta NAPNAV.
Temeljem NAPNAVA-a većina županija izradila je svoje Planove navodnjavanja. Plan navodnjavanja Karlovačke županije (2009. godina) predstavlja podlogu za planiranje operativnih projekata i programa s ciljem unapređenja postojeće poljoprivredne proizvodnje i održivog korištenja prirodnih resursa.
Planom su utvrđena prioritetna područja za gradnju javnih sustava navodnjavanja, a uzimajući u obzir posljednje podatke o poljoprivrednoj proizvodnji odnosno površinama korištenog poljoprivrednog zemljišta utvrđeni su potencijalni obuhvati zahvata budućih sustava navodnjavanja na tim područjima, uz mogućnost korekcije istih ovisno o iskazu interesa poljoprivrednika za uvođenje sustava navodnjavanja).
Daljnje aktivnosti na pokretanju projekata a u prvoj fazi izradi projektne dokumentacije ovise o jasno iskazanom interesu krajnjih korisnika – poljoprivrednika.
Obzirom na navedeno, ovim putem POZIVAMO VAS NA ISKAZ INTERESA ZA UVOĐENJE JAVNIH SUSTAVA NAVODNJAVANJA
Interes možete iskazati ispunjavanjem obrasca Ankete, ovisno o području - katastarskoj općini u kojoj se nalaze poljoprivredne površine koje koristite, i to:
4. KORANA-VELEMERIĆ-LADVENJAK (k.o. Barilović) (područje općine Barilović)
5. KUPA – BRODARCI I (k.o. Velika Jelsa, k.o. Karlovac II) (područje grada Karlovca)
7. KUPA-JAMNIČKA KISELICA (k.o. Lasinja) (područje općine Lasinja)
8. KUPA-KAMANJE (k.o. Pravitina, k.o. Jurovo i k.o. Ribnik) (područje općine Žakanje i općine Ribnik)
9. KUPA – LADEŠIĆI (k.o. Gornje Prilišće) (područje općine Netretić)
10. KUPA-REČICA II (k.o. Rečica, k.o. Skakavac, k.o. Luka Pokupska) (područje grada Karlovca)
11. MREŽNICA-MRZLO POLJE (k.o.. Mrzlo Polje Mrežničko, k.o. Duga Resa 2) (područje grada Duga Resa)
12. RADONJA-TUŠILOVIĆ (k.o. Tušilović, k.o. Donji Budački, k.o. Kosijersko Selo (područje grada Karlovca, općine Barilović i općine Krnjak)
13. VITUNJČICA-TURKOVIĆI (k.o. Vitunj, k.o. Hreljin Ogulinski) (područje grada Ogulina)
14. DRETULJA-PLAŠKI (k.o. Plaški) (područje općine Plaški)
15. CAREVO POLJE (k.o. Carevo Polje, k.o. Oštarije i k.o. Skradnik) (područje općine Josipdol)
16. OŠTARIJE (k.o. Oštarije) (područje općine Josipdol)
17. KUPA - DONJE MEKUŠJE (k.o. Donje Mekušje) (područje grada Karlovca)
18. JEZERO SABLJACI (k.o. Ogulin, k.o. Otok Oštarijski) (područje grada Ogulina)
Molimo da ispunjenu i ovjerenu anketu dostavite u Karlovačku županiju - Upravni odjel za gospodarstvo, Karlovac, A. Vraniczanya 4, ili na adresu elektroničke pošte Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. najkasnije do 22. listopada 2024. godine.
Za dodatne informacije možete se obratiti Upravnom odjelu za gospodarstvo Karlovačke županije, pozivom na brojeve telefona 047 666 264, 047 666 120, 047 666 151 ili postavljanjem upita na adresu elektroničke pošte Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..