Projekti ulaganja u čistu energiju vrijedni više od 900 milijuna eura rezultat su 18 godina rada REGEA-e, Regionalne energetske i klimatske agencije sjeverozapadne Hrvatske. A sve je počelo u Karlovačkoj županiji.
Prvi put u povijesti Republike Hrvatske, davno prije nego li je to radio Fond za zaštitu okoliša, ovdje, u Karlovačkoj županiji građane se poticalo na energetsku obnovu. Prve kotlovnice na biomasu u Hrvatskoj napravljene su ovdje. U vremenu kada su ovakvi projekti bili egzotični u našoj zemlji, objašnjavalo se što znači toplinsko poduzetništvo, što su to sunčane elektrane, dizalice topline, toplinska izolacija, a za mnoge projekte Karlovačka županija i REGEA bile su nagrađene na europskoj razini.
"Slavimo 18 godina i nakon toga više ništa neće biti isto, sad smo punoljetni. Želimo zahvaliti na povjerenju u ovih 18 godina, na svemu što smo napravili, što smo zajedno radili i na prilici i privilegiji da jedna agencija, prva takve vrste u Hrvatskoj surađuje s Karlovačkom županijom, našim suosnivačem, s Gradom Karlovcem, Gradom Ozljem, s puno gradova i općina Karlovačke županije. Ovo je bilo čudesno putovanje s puno zanimljivih investicija i projekata koji su puno puta Karlovačku županiju pozicionirali kao predvodnicu promjena i predvodnicu energetske tranzicije u Hrvatskoj, ali i izvan granica Hrvatske“, rekao je na obilježavanju 18. godišnjice REGEA-e na Starom gradu Dubovcu ravnatelj agencije Julije Domac.
Priča REGEA-e je krenula iz Karlovačke županije.
"Toliko projekata je realizirano zahvaljujući vama, u grubo, ulagalo se u 33 školske i tada 14 zdravstvenih ustanova. Za neke od višemilijunskih projekata nekada je naša financijska participacija bila zanemariva i to kod onih projekata koje ste prijavljivali na INTERREG. Energetska obnova radi se sada na Šumarskoj i drvodjeljskoj školi u Karlovcu i ogulinskoj Gimnaziji i uz vašu potporu kod prijave i pomoći oko provođenja projekata, na kraju će doista biti velikih ušteda u energentima. Ono što je još važno, vizura tih objekata bit će potpuno drugačija", rekla je zamjenica županice Vesna Hajsan-Dolinar.
REGEA-u su osnovale tri županije, Karlovačka, Zagrebačka i Krapinsko-zagorska te Grad Zagreb. Njenim radom u ovih 18 godina omogućeni su projekti ulaganja u čistu energiju u vrijednosti većoj od 900 milijuna eura. Energetske obnove višestambenih zgrada, škola i javnih ustanova, prelasci na biomasu, solarne elektrane na krovovima bolnica, energetski info ured, edukacije, energetska obnova sakralnih objekata nakon potresa - samo su neki od projekata koje su zajedno proveli u spomenutim županijama, ali i u cijeloj Hrvatskoj. Donijeli su značajne uštede energije, mijenjali vizure gradova i općina, ali i građevinski sektor koji se kroz ovih 18 godina također morao prilagoditi posebnim zahtjevima energetske gradnje.
„Ponosna sam na tu suradnju i uz ogromnu želju za poslovnim uspjesima, sad kad ste zreli i punoljetni, očekivanja su još veća. Očekujemo još puno projekata na korist svih“, poručila je zamjenica Hajsan-Dolinar.
https://www.kazup.hr/vijesti-top/karlovacka-zupanija-s-regea-om-vec-18-godina-predvodnica-energetske-tranzicije-u-hrvatskoj#sigProId14815303d0



